Magyar-történelem tagozat nyelvi előkészítővel (0018)

Munkaközösségi tájékoztatók, bemutatók

A magyar és a történelem munkaközösség tájékoztatója a magyar–történelem tagozatról (0018)

Bemutató óra 2020 irodalom Balassi .mp4

Betekintés egy tizedikes osztályban tartott magyarórába.
Milyen egy mai embereszmény? És milyen egy reneszánsz? Milyen értékek felé hajt a rock and roll rugója, és milyen értékekhez a végvári vitézi élet kihívásai? Van-e kapcsolat a McDonald’s és a reneszánsz építkezés közt? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kapsz, ha megnézed ezt a videót, és közben, lehet, hogy ahhoz a válaszhoz is közelebb kerülsz, hogy szeretnél-e a TÁG-ba járni…

Órák, órarészletek

AJTP.mp4

Ady Endre szerelmi lírájának újszerű vonásait feldolgozó irodalom óra az Arany János Tehetséggondozó Program végzős osztályában.

Történelem.mp4

Egy történelem óra a Felvilágosodás koráról

Információk a TÁG felvételi tájékoztatójából

MAGYAR-TÖRTÉNELEM NYELVI ELŐKÉSZÍTŐS CSOPORT (0018)

A magyar nyelv és irodalom, valamint a történelem tantárgyak emelt szintű oktatása mellett az élő idegen nyelveket magasabb óraszámban, ötéves képzés keretében kínáljuk a NYEK magyar-történelem tagozatot választó diákjaink számára.

A nyelvi előkészítő évfolyamon heti 18 órában nyelvoktatás folyik. Emellett alacsonyabb óraszámban magyart, történelmet, matematikát, biológiát és kémiát is tanulnak. Heti 6 órában haladó szinten angolt vagy németet oktatunk. Haladó nyelvnek azt tekintjük, amit általános iskolában tanult a diák. Heti 12 órában pedig kezdő nyelv tanítása zajlik. Akinek angol a haladó nyelve, az kezdő nyelvként választhat a német, az olasz vagy spanyol nyelv közül. Mindegyik nyelvből egy-egy csoport indul, így a nyelveket rangsorolni kell, ugyanis a csoportlétszámok korlátozhatják a szabad választást. Akinek német a haladó nyelve, kezdő nyelvként angolt kell választania. A magas óraszámok biztosítják a lehetőséget arra, hogy a diákok akár két idegen nyelvből is nyelvvizsgát szerezzenek gimnáziumi tanulmányaik végére. Mindemellett heti 2 órában informatikát is tanulnak a nyelvi előkészítő évfolyamon tanítványaink, amelyek megalapozhatják egy későbbi ECDL vizsga letételét is.

A fennmaradó órákon közismereti tárgyakat és 3 órában magyar nyelv és irodalom tantárgyat tanulhatnak a diákok. Így az emelt szinten oktatott tárgyakra is több idő jut az öt év során.

A második évfolyamtól kezdve az emelt szintű képzési rendnek megfelelően folytatódik a tanítás. Az egyik fő tantárgy, a magyar nyelv és irodalom, melynek oktatása heti 5-6 órában, csoportbontásban történik. Ennek pozitív hozadéka, az órai interakció és szereplési-megszólalási lehetőségek gyakoriságában rejlik. A történelem tantárgyat is emelt óraszámban tanítjuk heti 3-5 órában, szintén csoportbontásban. Az idegen nyelvek oktatása szintén emelt óraszámban folyik, az egyes nyelvek óraszámairól a tájékoztató füzet közepén található táblázat ad felvilágosítást.

Munkánk során a humán tantárgyak közötti összhang megteremtésére törekszünk, a filozófia, a művészettörténet, az ének-zene és a mozgóképkultúra tantárgyakat (a lehetőség határain belül) a magyar irodalommal és történelemmel szinkronban oktatjuk. Tanítványaink közül számosan választják a mozgóképkultúra és médiaismeret, a művészettörténet, filozófia és ének-zene tantárgyakat szabadon választható érettségi tárgyként.

Diákjaink rendszerint magas pontszámmal teljesítenek a közép- és emelt szintű érettségi vizsgákon, amely neves felsőoktatási intézményekben való továbbtanulásra jogosítja fel őket, és az országos tanulmányi versenyeken is kiemelkedő sikereket értek-érnek el. A továbbtanulás során nagyon sokféle egyetemi képzést választanak diákjaink, bár a többségük jogi vagy bölcsészettudományi karokon (magyar, történelem, pszichológia, andragógia, kommunikáció, művelődésszervező, médiatudományi szakokon) folytatja tanulmányait, s az egyetemen, majd pedig később a munkahelyen is jól megállja a helyét.

A 11-12. évfolyamon plusz 2-2 óra szabadon (alternatív módon) felhasználható órakeret áll rendelkezésre a diákok számára, hogy ha kívánják, bármely (fő tantárgyukon kívüli) tantárgyból megalapozhassák emelt szintű érettségi vizsgájukat. Ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy erről a tagozatról bármely egyetemi szakra sikeresen felvételizhessenek.

A humán nyelvi előkészítő csoportba való bejutáshoz – az egységes írásbeli vizsga mellett – szóbeli meghallgatáson kötelező részt venni magyar nyelv és irodalom vagy történelem tantárgyakból. A két tantárgy közül csak az egyikből kell szóbelizni. Mindkét tantárgyból kompetenciaközpontú, diákbarát tételsorból húznak a felvételizők.

A 9. és a 10. évfolyamon a diákok angol nyelvű projektmunkát készítenek el. A téma és a tantárgy az érdeklődésnek megfelelően szabadon választható meg a szaktanár segítségével. A projektmunka angol nyelven előadott prezentációval zárul.