Biológia - kémia tagozat
(0005)

Munkaközösségi tájékoztatók, bemutatók

fiu-jwrs-bvt (2020-11-08 at 09:11 GMT-8)

A biológia-kémia munkaközösség vezetőjének tájékoztatója a biológia-kémia tagozatokról (0005,0015)

Öveges labor film montazs.mp4

A TÁG TUDOR Labor Öveges Laboratórium bemutatása (1:07)

Gőz József tanár úr 2019-ben MOL Mester-M Díjban részesült

Agykutatás hete.mp4

Agykutatás Hete - Minden év márciusában megrendezett nemzetközi rendezvény. Agykutatással foglalkozó kutatók tartanak előadásokat, hogy népszerűsítsék az agykutatás eszközeit és módszereit. (0:19)

SZTA film montazs.mp4

Iskolánk a Szegedi Tudósakadémia területi központja. Az országos tehetséggondozó program a jövő kutatóit keresi, de lehetőséget ad mindenkinek a kutatás megismerésére, a pályaorientációra, tudósokkal való találkozásra. (1:24)

Projektek és órarészletek

előadás_Konyári Eszter, Nagy Kincső, Szabó Lili; 9-10.évfolyam.mp4

A Curie Környezetvédelmi Emlékverseny országos 1. helyezett kiselőadása (5:01)

Fenyosne Kircsi Amalia_Cím_1.mp4

A 11. osztályos biológia-kémia tagozatosokkal az alkáliföldfémek vegyületeiről tanulunk kémiaórán

husvetikiserlet.avi

Húsvéti kísérlet projekt– tojással kapcsolatos kémiai kísérlet a karantén ideje alatt 10. osztály (1:36)

a_viz_v_emma.MOV

Projektmunka a vízről kémia órára 7. osztály (0:56)

Tanulói és tanári kísérletek

koaguláció.mp4

A koaguláció c. video a fehérjék kicsapási reakcióit mutatja be nehézfémsók, könnyűfémsók, hő és erős rázás hatására. (0:33)

Keményítő_kimutatása.mp4 másolata

A keményítő kimutatása  Lugol-oldattal (kálium-jodidos jódoldattal) történhet. A vörösbarna jód kék színű lesz keményítőoldatban és a keményítőt tartalmazó burgonya esetén is.

biuret.mp4

A biuret reakcióban lila színváltozás jelzi, hogy a tojásfehérje tartalmaz fehérjékre jellemző kötéstípust. (0:32)

lecitin.mp4

A víz és olaj elegyéhez adtunk tojássárgáját, ennek következtében apró gömböcskék jelentek meg, ami jelzi, hogy a tojássárgája foszfatidot tartalmaz, ami segít szétoszlatni az olajat a vízben. (0:16)

Montázsok

Biológia tablók.mp4

A gerincesek osztályait csoportmunka formájában dolgoztuk fel a 10. alaposztályban. Feladat volt az egyes osztályok és egy különleges állatfaj jellemzése, bemutatása, plakát készítése és a csoport nevének (pl. madarak - repkények) „nyelvújítása”. (0:45)

Kémia plakátok film montazs.mp4

5K Képzelőerő, kreativitás, kézügyesség, kooperáció és kémia. A 10. osztályosok csoportmunkában készített plakátjai a fémekről (0:37)


BISEL és Agykutatás Hete film montázs.mp4

A BISEL mozgalom célja, hogy a diákokat bevonja a biológiai vízminősítés módszereibe és menetébe, hogy a segítségükkel adatokat gyűjtsön Európa természetes vízfolyásairól. A diákok a program keretében részt vesznek terepi mintavételezésen, laboratóriumi vizsgálaton és versenyen is.(0:38)

Információk a TÁG felvételi tájékoztatójából

BIOLÓGIA-KÉMIA CSOPORT (0005)

Iskolánkban évtizedes hagyományai vannak a speciális biológia és kémia oktatásnak. A képzés eredményességét igazolja, hogy végzős diákjaink rendre az országos átlagot meghaladó eredménnyel vizsgáznak.

A speciális képzés iránti jelentős igény oka, hogy a felsőoktatás számos területére való bejutás – pl. egészségügy, környezetvédelem, élelmiszeripar – elérhető a kémia és biológia tárgyakból együttesen letett érettségivel. Ez a képzésünk alapozza meg a kémiai területű (pl. vegyész, vegyészmérnök) továbbtanulási irányt is. Végzett diákjaink nagy számban, sikerrel állják meg a helyüket számos, ilyen jellegű felsőoktatási intézményében.

A 0005-ös tagozatkódú csoportban heti 3 órában oktatjuk az idegen nyelveket. Az első idegen nyelv az angol vagy a német (amit általános iskolában tanult a diák) haladó szintről indul. A második idegen nyelv (német, olasz, spanyol, latin, vagy angol) kezdő szintről indul.

A 4 éves biológia-kémia képzésekre jelentkező tanulóknak felvételi vizsgát kell tenniük: egységes központi írásbelit, emellett komplex szóbelit biológiából és kémiából. A felvételi vizsgán azt is vizsgáljuk, hogyan tudják a tanulók a megtanult ismereteket alkalmazni, rendszerezni, milyen a gondolkodóképességük, kreativitásuk. A komplex vizsgatételek keretén belül a felvételizők mindkét tárgyból számot adnak tudásukról. A tételekben a konkrét szaktárgyi ismereteket, és az ismeretek alkalmazási képességeit vizsgáljuk különböző feladattípusok alkalmazásával (pl. szövegkiegészítés, halmazba rendezés, párosítás, számítási feladatok, táblázatok, ábrás feladatok). A vizsgán minimálisan 30 perc felkészülési idő áll a diákok rendelkezésére a szóbeli felelet megkezdése előtt. A szóbeli tételek összeállításakor alapul vesszük az általános iskolás tankönyveket, munkafüzeteket.

Az iskola jól felszerelt szaktantermekkel, laboratóriumokkal szolgálja a képzést. A TÁG-TUDOR Öveges laborban komplex természettudományos foglalkozásokat is tartunk. A biológiaoktatást modern szemléltető eszközök segítik. Diákjaink évente egy terepgyakorlaton is részt vesznek. Önálló munkájukat pályázatokon, konferenciákon, versenyeken gyümölcsöztethetik. Jelentkezhetnek egyetemi kutatótáborokban, tehetségprogramokban való részvételre.

A biológia-kémia munkaközösség rendszeresen tart kedvcsináló foglalkozásokat e tárgyak népszerűsítésére a 7. és 8. osztályosok számára. Az általános iskolásokat előzetes jelentkezés alapján tudjuk fogadni. Jelentkezés az iskola honlapján.