TÁMOP 3.2.9

Személyes történelem – Tág(os) kamerával a múltnak kútjából…

TÁMOP-3.2.9/B-08/2-2009-0012

A TÁMOP-3.2.9 számú, "Audiovizuális Emlékgyűjtés" megnevezésű pályázaton iskolánk 15 000 000 Ft-ot nyert.

Európában egyedülálló kezdeményezés keretében a debreceni Tóth Árpád Gimnázium diákjai mintegy hetvenöt történelmi interjút készíthetnek az elmúlt évtizedek szemtanúival, hozzájárulva ezzel az 1945 utáni időszak történelemoktatásának megújításához. A hazai középiskolai történelemoktatásban csekély súllyal szerepel az 1945 utáni korszak - a közvéleményt sok tekintetben megosztó - témaköre. Ezen segítene a most induló, az Európai Unióban egyedülálló, 549 millió forint költségvetésű program, amely bevezeti a közoktatásba a történelmi interjúk készítésének módszerét. A program célja nem más, mint hogy Magyarország 20. századi történelmének oktatásához új pedagógiai-módszertani eszközöket adjon elsősorban a középiskolákban oktató pedagógusoknak, történelemtanároknak. Ezek a módszertani útmutatók a történeti interjúk elkészítésének és a tanítási folyamatba ágyazásának know-how-elemeit formálják a pedagógusok által jól hasznosítható, az oktatási gyakorlatot támogató eljárásokká. A középiskolás diákok tanórán kívüli foglalkozásokon vesznek részt. Módszertanilag felkészített szaktanáraik felügyeletével felkutatják és megkeresik az elmúlt évtizedek történéseinek szemtanúit, és azok emlékeit történeti interjúk formájában digitális videóként rögzítik, rendszerbe szervezik, majd pedig az Internet adta lehetőségeket használva elérhetővé teszik más oktatási intézmények pedagógusai és diákjai számára is. A programban a Tóth Árpád Gimnázium mellett 59 másik intézmény vesz részt az ország minden részéről a Közép- és Kelet- Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány közreműködésével.

A projekt az Európai Unió támogatásával az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.