„Szerintünk a világ. Egy kutatásról a mozgókép eszközeivel.”
Nemzeti Tehetség Program

Iskolánk 10. a osztályának (Arany János Tehetséggondozó Program) néhány tanulója ebben a tanévben részt vett egy, a  Nemzeti Tehetség Program keretében lebonyolított projektben. Ennek elnevezése: 

„Szerintünk a világ. Egy kutatásról a mozgókép eszközeivel.” 

Tehetséggondozó program középiskolások számára

A pályázó az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézete (EKKE MKI) volt, a programban két magyarországi iskola tanulói vettek részt. A diákok tanáraik és az egyetem oktatóinak közreműködésével egy-egy mozgóképes munkát készítettek egy választott médiaismereti témából. A témát a diákok választották ki a segítő tanár közreműködésével. 

A projektben folytatott munka eredménye három nyolcperces kisfilm, illetve egy-egy trailer lett. 

A projekt résztvevői az EKKE MKI Film- és Médiatudományi Tanszéke, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gyakorló Általános, Közép-, Alapfokú és Művészeti Iskola és Pedagógiai Intézet (EKKE gyakorló), Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen (TÁG) voltak.

A projekt szakmai célja a következő volt: „a résztvevő iskolák tanulói választanak maguknak egy-egy médiaismereti témát, amit a projekt ideje alatt dolgoznak fel. A téma kapcsolódik a mozgóképkultúra és médiaismeret tantárgy anyagához, illetve a tantárgy jellegzetességeiből következően számos más tárgy anyagával érintkezik. A témát a továbbiakban a diákok alakítják ki, tehát a kiválasztásában, kereteinek meghatározásában, a források feltárásában és a kutatási módszerek kiválasztásában a két iskola tanárai csupán tanácsadói szerepet játszanak. A cél a tanulók önállóságának fejlesztése, a világ dolgai iránt érzett érdeklődés és felelősség kialakítása. Az adott témát a diákok közös munkával járják körbe, ami erősíti az együttműködéshez szükséges kompetenciáikat.  

A mozgóképes kifejezés kompetenciáihoz kapcsolódó cél: a diákok kutatási eredményeiket mozgóképes eszközökkel dolgozzák fel, illetve örökítik meg. Ez a tevékenység fejleszti önismeretüket, együttműködési készségeiket, eszközhasználati kompetenciáikat, illetve bővíti a mozgókép kifejezőeszközeivel kapcsolatos ismereteiket.” (a pályázati anyagból származó idézet)

A TÁG csapata az internetes zaklatást, ennek kivédési lehetőségeit választotta projektje témájául, annak aktualitása miatt.

A filmek készítői: Birki Lili, Gólián Viktória, Keresztély Hunor Attila, Nagy Fanni, Papp Gréta, Vámos Mónika. A diákokat Barta Erzsébet tanárnő segítette.

A munka zárásaként részt vettünk egy egri találkozón, ahol megismerkedtünk a az EKKE Gyakorló Iskolájának csapatával, illetve a munkáikkal, emellett bemutattunk a TÁG-os koncepciót, a téma feldolgozását.

Hogy a közösséghez is eljusson diákjaink kutató-és gyakorlati munkájának eredménye, iskolánk honlapján bemutatjuk a projekt céljaként elkészített kisfilmeket.