Discord

Kedves TÁGosok!

A Discord program lehetővé teszi a kommunikálást szóban és írásban is, plusz lehet ÉLŐ közvetítést is adni. Ez a program teljesen ingyenes és magyar nyelvű.

Pár előnyt és szolgáltatást lehetőséget ismertetnék (kedvcsináló):

-Akár kameraképet is lehet vetíteni, tehát úgy lehet órát tartani, mintha tényleg a táblánál állnál és magyaráznál, és ők tudnak is jelen időben reagálni.

-Minden platformra elérhető tehát, a diák akár a telefonról is követheti az órát

-Ha nincs óra, akkor a külön szobákba beszélhettek egymással.

-Külön órákat is lehet bátran tartani.

-Egyszerre láthatod hogy ki van fent az osztályból, és hogy ki az aki távol van a géptől.

-Elsőbbségi beszéd joga van a tanárnak, ez biztosítja, hogy senki nem ordít bele az órába.

-Lehet a felhasználók hangerejét le, fel venni és ha a diák rossz, vagy nem oda jár ki is lehet pakolni a szobából.

-Egy szobába maximum 50 embernek lehet előadást tartani.

-Van Trollbejelentő szoba, ha valaki zavarná az órát.

Elmagyarázom nektek, hogy hogyan tudtok csatlakozni.:

- a Discord letöltése:

+megjegyzés: Ha nem Windowsra lenne szükség, akkor kicsit legörgetve van minden platformra.

-A program rögtön indul, rendkívül felhasználóbarát és kér, hogy jelentkezz be. Ehhez felhasználót kell létrehozni.

-Következő a regisztráció:

-Értelemszerűen kitölteni.

-Nagyon szépen kérek mindenkit, hogy a saját valós nevén regisztráljon.

-A folytatás után kapunk egy kis üzenetet, hogy nézzünk a levelezőnkre és hitelesítsük magunkat.

-Tegyük meg, megkönnyíti az életünk.

-A hitelesítés gombra kattintva elnavigál minket egy könnyed pipálásra, hogy nem vagyunk robotok.

-Közli velünk, hogy az e-mail címünk megerősítve, ezt a fület utána be is lehet zárni.

-Ezután bejelentkezve a programba a bal függőleges sorban tudunk szerverhez csatlakozni

-Innen lehet kimásolni: https://discord.gg/2whkPfz

Belépés után kis alapismeretek:

-Sárga mezővel kereteztem: Szerverek listája. (egyszerre csak egy szerveren lehet beszélni)

-Lila mező: Ezek a szobák amikben vagy beszélni, vagy írni lehet. Ami előtt kis hangszóró van ott beszélni, és streamelni lehet, ahol "#" van oda írni lehet ÉS fájltküldeni.

-Zöld mezővel kereteztem: HA hangcsatornába vagy, akkor balról az első gombbal tudsz streamet indítani (tanári joggal) A második gomb a lecsatlakozás a hangcsatornáról.

-Narancssárga mező: Balról; mikrofon némítás , hang (bejövő) némítás majd a felhasználó beállítások gomb található.

-Barna mező: Itt látod a chatet és a streamet ha van.

-Rózsaszínű mező: Elérhető és nem elérhető felhasználók listája. (üzenet küldéshez stb..)

---Kezdésnek egy kis hang ikonos (nem lakatos) szobába, bal klikk és becsatlakoztál egy hang csatornába. (alapbeállításon nem tudsz beszélni addig, amíg be nem állítod a Push to Talk gombot [felhasználó beállításoknál tudod megtenni])

+Ha tanár vagy, akkor kérj jogot egy admintól!

Üzenetküldés példa:

-Pirossal kereteztem, itt jobb klik aztán bal klik az üzenet gombra.

-A sárgával keretezett gombbal lehet visszamenni a szerverhez.

-Két képpel ezelőtt a narancssárga mezőben található 3. gombra kattintva a "felhasználó beállítások" jönnek be

-Ezen a részen sok mindent be tudsz állítani, a legtöbb egyértelmű és nem igényel magyarázatot (és nem is kell nagyon piszkálni, de ha kérdezik van)

Amit viszont jó tudni az a pirossal kiemelt részen belül az, hogy két módon lehet beszélni:

1. hangra aktiválódik (Voice Activity) a mikrofon, ami jó és kényelmes, de mindenki gondolja át akinek van háttérzaja. (baba, állt, stb)

2. Push to talk, ami annyit tesz ha nyomod a gombot, akkor hallják amit beszélsz. .

-Narancssárga mezőben: a gomb választása (érdemes olyanra rakni, ami nem funkciógomb)

-Lila mező: ezzel a gombbal lehet tesztelni, hogy vesz e valamit a mikrofon. (ha mozog rajta a színes "bogyóka" beszédnél akkor ->nincs vele gond.

+Ha nem, akkor: vagy nincs mikrofonunk telepítve, vagy nincs hangkártya telepítve, vagy le van véve a windowsba 0-ra mikrofon hangerő, vagy szimplán a sárga mezőbe rossz bemenet van beállítva.

Praktikák Tanároknak:

Az első beszédhez kell a "Push to Talk", de utána lehet Tanári jogkörrel Voice activationt állítani.

Itt a hangszintet, amit a "Bemeneti érzékenység automatikus magállapítása." mellett található csuszka (sárga keretbe) kinyomása után lehet állítani (piros nyíl) azért jó mert, így a beszéd eleje és a vége is meglesz és a kis szüneteknél is aktív marad a mikrofon. (sárga nyíllal azt jelöltem, ahogy a hangot érzékeli a discord, ha nagyon lehúzod a csuszkát, akkor mindig aktív lesz a mikrofonod, ami azt eredményezi majd, hogy visszhangzik majd. Kis kísérletezést követően jól beállítható)

Push to Talk (elsőbbségi): Ha beszélsz, akkor rajtad kívül mindenkit minimálisra halkít (tehát nem tudnak közbeszólni a diákok, mikor beszélsz.)

Ezt a beállítást lehet egyszerre Voice Activiti mellet is használni. De Voice Activitire nem lehet ráállítani.

-Ha zavar a discord pittyegése, hogy be ki csatlakoznak a felhasználók akkor a felhasználó beállításoknál az értesítések fül alatt lehet kikapcsolni.