KÖSZI tájékoztató

A Tóth Árpád Gimnázium

Tájékoztatója az Iskolai Közösségi Szolgálatról

 

A „közösségi szolgálat: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása.” (Nemzeti Köznevelési Törvény 2011. CXC.)

 

MELY TANÉVEKBEN VÉGEZHETŐ? A gimnázium a 9-12. évfolyamos tanulói számára szervezi meg az ötven órás közösségi szolgálatot.

 

A JELENTKEZÉSI LAPOT, mely a KÖSZI-naplóban található, a tanév elején kell kitölteni. A KÖSZI-naplókat az osztályok KÖSZI-felelősei osztják ki, gyűjtik össze és összesítik.

 

HOL TALÁLHATÓ A VÁLASZTHATÓ SZERVEZETEK LISTÁJA? A Tóth Árpád Gimnázium honlapján  a Köszi – választható szervezetek menüpontban.

 

HOGYAN KELL DOKUMENTÁLNI A VÉGZETT TEVÉKENYSÉGET?

 

AZ OSZTÁLYFŐNÖK DOKUMENTÁLJA az elvégzett tevékenységet az osztálynaplóban, a bizonyítványban és a törzslapon.

 

MILYEN DOKUMENTUMOKAT KELL MEGŐRIZNI? A jelentkezési lapot és a naplót.

 

TANULÓI JOGVISZONY TANÉV KÖZBENI MEGSZŰNÉSEKOR a közösségi szolgálat teljesítéséről az iskola igazolást állít ki két példányban, amelyből egy a tanulónál, egy az intézménynél marad.

 

A középiskola elvégzését közvetlenül követő RENDES ÉRETTSÉGI VIZSGÁK MEGKEZDÉSÉNEK feltétele az elvégzett 50 óra közösségi szolgálat.

 

AZ 50 ÓRA MEGOSZLÁSA: a közösségi szolgálat megkezdése előtt 5 felkészítő óra – 40 óra közösségi szolgálat – 5 értékelő óra a közösségi szolgálat befejezésekor.

 

MILYEN TERÜLETEKEN VÉGEZHETŐ?

 

HOL VÉGEZHETŐ ISKOLAI KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT?

1. Annál a szervezetnél, amellyel együttműködési megállapodást kötött a gimnázium (a szervezet által szervezett nyári táborokban is).

    2.  A Tóth Árpád Gimnáziumban is.

 

MILYEN ESETBEN KÖT A TÁG SZERZŐDÉST EGY SZERVEZETTEL? Ha a szervezet határozatlan időre vállalja, hogy legalább 5 TÁG-os tanulót foglakoztat.

 

EGÉSZSÉGÜGYI, SZOCIÁLIS ÉS JÓTÉKONYSÁGI INTÉZMÉNYEKNÉL és RENDŐRSÉGI feladatokat ellátó szerveknél a szervezetnek mentort kell biztosítania, aki felkészíti a diákokat, ellenőrzi és segíti a végzett munkát.

 

MIKOR VÉGEZHETŐ KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT? 

 

HOGYAN TARTJUK EGYMÁSSAL A KAPCSOLATOT (diákok - Köszi felelősök - tanárok)?

1. A zárt Köszi TÁG Facebook-csoportnak minden érdekelt TÁG-os tanuló a tagja.

2. Minden osztály választ egy felelőst, aki segít az adminisztrációban és az információk átadásában.

 

MI A KÖSZI-FELELŐS FELADATA?

 

JUTTATÁS, BÉREZÉS, TÉRÍTÉS nem jár az iskolai közösségi szolgálat teljesítéséért.

 

KÁROKOZÁS ESETÉN

7. A fogadó szervezet köteles biztosítani:

1 a) az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos tevékenységhez szükséges feltételeket,

b) ha szükséges, pihenőidőt,

c) a közösségi szolgálattal összefüggő tevékenység ellátásához szükséges tájékoztatást és irányítást, az ismeretek megszerzését,

d) a tizennyolcadik életévét be nem töltött tanuló, illetve a korlátozottan cselekvőképes nagykorú tanuló esetén a közösségi szolgálati tevékenység folyamatos, szakszerű felügyeletét.

(2) Ha az utasítás végrehajtása kárt idézhet elő, a tanuló köteles erre az utasítást adó figyelmét felhívni. A tanuló nem felel az általa okozott kárért, amennyiben figyelem-felhívási kötelezettségének eleget tett.

(3) A tanuló által a közösségi szolgálat során végzett tevékenységgel összefüggésben harmadik személynek okozott kárért a fogadó szervezet felel. Amennyiben a kárt a tanulónak felróható magatartás okozta, − a jelen szerződésben eltérő rendelkezés hiányában − a fogadó szervezet a tanulótól követelheti kárának megtérítését.

(4) Amennyiben a tanuló bizonyítja, hogy:

a) a testi sérüléséből, illetve egészségkárosodásából eredő kára,

b) a tulajdonában vagy használatában álló, a közösségi szolgálattal összefüggésben végzett tevékenység ellátásához szükséges dologban a közösségi szolgálati tevékenység végzésének helyén keletkező kára a Szervezettől kapott utasítással összefüggésben következett be, a fogadó szervezet akkor mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt működési körén kívül eső elháríthatatlan ok vagy kizárólag a tanuló elháríthatatlan magatartása okozta. A fogadó Szervezetnek nem kell megtérítenie a kárnak azt a részét, amely a tanulónak felróható magatartásából származott.