Hatosztályos képzés

HAT ÉVFOLYAMOS TERMÉSZETTUDOMÁNYOS IRÁNYULTSÁGÚ CSOPORT (Kód: 0020)

A Tóth Árpád Gimnázium színes képzési rendje 2019. szeptemberétől újabb osztálytípussal gazdagodott, ekkor indult először a természettudományos irányultságú, hat évfolyamos gimnáziumi osztály. Ennek az osztálytípusnak az alapvető célkitűzése a természettudományos és a műszaki-informatikai pályaorientáció, figyelembe véve a munkaerő-piaci igényeket is.

Az első két évben (hetedik-nyolcadik osztály) a diákok egységes képzésben részesülnek. A matematikát és a természettudományos tantárgyakat már ekkor is emelt óraszámban, csoportbontásban tanulják.

A kilencedik évfolyamtól kezdődően az osztályban a matematika és a biológia, valamint a kémia és a fizika-digitális kultúra tantárgyak közül szabadon választhatnak kettőt, amelyeket emelt szinten tanulnak.

A gimnáziumban minden feltétel rendelkezésre áll a sikeres megvalósításhoz és működtetéshez. A tagozatos képzés 50 éves múltra tekint vissza, és az iskola kiemelkedő eredményeket ér el a természettudományos tanulmányi versenyeken és emelt szintű érettségi vizsgákon.

A TÁG TUDOR laboratórium biztosítja a természettudományos tantárgyak kísérlet- és gyakorlatorientált oktatását. Ugyanakkor a gimnázium kiváló infrastrukturális feltételei szolgálnak biztosítékul ahhoz, hogy a tanulók színvonalas képzést kapjanak, és jól érezzék magukat.

Az osztály első idegen nyelve az angol nyelv, melyet 7. és 8. osztályban emelt óraszámban (heti 4 óra) tanulnak a diákok. Az angol nyelv oktatása ráépül az általános iskolai (5-6. osztály) ismeretekre, alkalmazkodik a diákok életkori sajátosságaihoz, érdeklődési körükhöz. Elsősorban projektalapú és kommunikatív tanítási módszereket alkalmazunk. A második idegen nyelvet a 9. osztályban kezdik tanulni a diákok, és szabadon választhatnak a német, az olasz, a spanyol és a latin nyelv közül.

HAT ÉVFOLYAMOS ANGOL-INFORMATIKA IRÁNYULTSÁGÚ CSOPORT (Kód: 0021)

A Tóth Árpád Gimnázium színes képzési rendje 2023. szeptemberétől újabb hatosztályos képzéssel bővül, angol-informatika irányultságú osztály indul.

Ennek az osztálytípusnak az alapvető célkitűzése az angol nyelv magas szintű elsajátítása mellett az informatikai pályaorientáció, figyelembe véve a munkaerő-piaci igényeket is.

Célunk, hogy a tanulók megismerjék a korszerű informatikai eszközöket, legyenek képesek azok biztonságos használatára, alakuljon ki azon képességük, hogy adott probléma megoldásához a megfelelő informatikai eszközt ki tudják választani, és azt helyesen alkalmazzák. Fejlődjön algoritmikus gondolkodásuk és megismerkedjenek legalább egy programozási nyelvvel, és képesek legyenek emelt szintű érettségi vizsgát tenni digitális kultúra tantárgyból.

A 7-10. évfolyamon a diákok egységes képzésben részesülnek. Az angol nyelvet és a digitális kultúrát emelt óraszámban, csoportbontásban tanulják. Emellett 7-8. osztályban a matematika és a magyar nyelv és irodalom oktatása is csoportbontásban zajlik.

A tizenegyedik évfolyamtól kezdődően a tanulók bekapcsolódnak a fakultációkba, tehát az utolsó két évben szabadon megválaszthatják, hogy mely tantárgyakat tanulják emelt szinten. Így azoknak a tanulóknak, akik nem tudtak elköteleződni az informatikai irányába, vagy más tantárgyakra van szükségük a továbbtanulási céljaik megvalósításához, lehetőségük van más területre váltani.

A gimnáziumban minden feltétel rendelkezésre áll a sikeres megvalósításhoz és működtetéshez. Az idegen nyelvi és az informatika tagozatos képzés sok éves múltra tekint vissza, és az iskola kiemelkedő eredményeket ér el a tanulmányi versenyeken és emelt szintű érettségi vizsgákon.

A rendelkezésre álló öt jól felszerelt informatikai szaktanterem biztosítja a digitális kultúra gyakorlatorientált oktatását. Ugyanakkor a gimnázium egyéb kiváló infrastrukturális adottságai hozzájárulnak ahhoz, hogy a tanulók a színvonalas képzés mellett jól érezzék magukat iskolánkban.

A tanórák mellett szakköri foglalkozásokon készülhetnek az érdeklődő tanulók a különböző versenyekre, megismerhetik a Lego robot és az Arduino eszköz programozásának alapjait. Informatikai versenyeken, országos pályázatokon számos kimagasló eredményt értek már el tanítványaink. Nemzetközi Informatikai Diákolimpián is képviselte már tanuló iskolánkat.

Az osztály kiemelt idegen nyelve az angol nyelv, melyet 7. és 8. osztályban heti 5 órában tanulnak a diákok. Az angol nyelv oktatása ráépül az általános iskolai (5 6. osztály) ismeretekre, ezért az osztályba csak olyan tanulókat tudunk fogadni, akik korábban legalább 2 évig már tanulták az angol nyelvet. Elsősorban projektalapú és kommunikatív tanítási módszereket alkalmazunk, alkalmazkodva a diákok életkori sajátosságaihoz, érdeklődési körükhöz. A második idegen nyelvet a 9. osztályban kezdik tanulni a diákok, és szabadon választhatnak a német, az olasz, a spanyol és a latin nyelv közül.

Aki iskolánkban szeretne továbbtanulni a fenti két osztály valamelyikében, annak részt kell vennie a hatodikosok egységes írásbeli felvételijén és a szóbeli felvételi meghallgatáson.

Az egységes írásbelit nálunk is, de bármely másik középiskolában is megírhatja a tanuló. A felvételt nem befolyásolja, hogy hol teljesíti a tanuló az egységes írásbeli vizsgát. Erre a vizsgára 2022. december 2-ig kell jelentkezni abban az intézményben, ahol meg szeretné írni a diák az írásbelit.

Az egységes írásbeli időpontja:

2023. január 21. (szombat) 10.00 óra

Az írásbeli 2x45 perc, az első rész szövegértés, a második logikai készség mérése. 2023. január 25-én, 8:00-16:00 óra között lehetőség van a dolgozatok megtekintésére és az értékelő lap átvételére. Azoknak a tanulóknak, akik személyesen nem veszik át az értékelő lapjukat, 2023. február 8-án postázzuk. Aki az egységes írásbeli vizsgán nem vesz részt, annak a felvételi eredménye nem értékelhető.

A nyolcadikosok és a hatodikosok felvételi jelentkezési lapjának beérkezési határideje 2023. február 22.

A szóbeli időpontja:

2023. március 2-3.

A pontos szóbeli beosztások 2023. február 28-án, 16:00 órától, a felvételi eredmények 2022. március 6-án 16:00 órától az iskola honlapján tekinthetők meg. Amennyiben valakinek előzetes kérése van a szóbeli beosztással kapcsolatban, a jelentkezési lapon feltétlenül jelezze azt.

A szóbeli vizsgára a 6. osztályos diákoknak a felvételi tájékoztatóban felsorolt témakörökből kettőt kell előzetesen szabadon kiválasztaniuk. A kiválasztott témákból, vagy azok egy részletéből egy-egy 3-4 perces élőszavas kiselőadással kell felkészülniük. A két kiselőadásból a bizottság választ egyet, ezt a felvételiző a szóbeli során előadja. Az előadáshoz technikai eszköz nem használható (kivéve digitális kultúra téma). Arra azonban lehetőség van, hogy a tanuló a saját készítésű rajzait, kísérleti eszközeit bemutassa a bizottság tagjainak szóbeli felelete illusztrációjaként. A szóbeli felelet után a bizottság tagjai néhány kérdést intézhetnek a felvételiző diákhoz az adott témával kapcsolatban, azonban a kérdések nem mutathatnak túl a kerettantervi tananyagon. A szóbelin 30 perc felkészülési idő áll a felvételizők rendelkezésére, a felelet időtartama maximum 10 perc lehet.

A tanulókat az általános iskolai eredményük és a felvételi teljesítményeik alapján vesszük fel.

A hozott pont (maximum 50 pont) hatodikos tanulók esetén az ötödik év végi és a hatodik félévi jegyek átlaga a következő tantárgyakból: magyar nyelv és irodalom, történelem, idegen nyelv(ek), matematika, digitális kultúra, természetismeret. A felsorolt tantárgyak érdemjegyeiből számított átlag tízszerese adja a hozott pontot.

A felvételi vizsgán nyújtott teljesítményért maximum 150 pont adható, melyből 100 pont az egységes írásbelin, 50 pont a szóbeli meghallgatáson szerezhető meg.